طراحی سالن کنفرانس شرکت رایان صنعت

پروژه‌های شیپ معماری داخلی اداری

طراحی سالن کنفرانس شرکت رایان صنعت

نوع: اداری

کارفرما: شرکت رایان صنعت

موقعیت: تهران، یوسف آباد

تاریخ طراحی: ۱۳۹۵

تیم طراحی: گروه طراحی شیپ

طراحی دکوراسیون اتاق کنفرانس

امروزه شرکت ها برای پیشرفت خود نیازمند حفظ رابطه با دیگر دفاتر و سازمان ها هستند و بدین منظور، فضایی را برای برگزاری جلسات و بحث و گفتگو پیرامون مسائل مختلف دارند. با توجه به این موضوع، داشتن سالن جلسات زیبا و سالن کنفرانس با شکوه، یکی از مهمترین بخش های آنها محسوب می شود که ترجیح میدهند به بهترین نحو، طراحی و ساخته شود. طراحی و دکوراسیون سالن جلسات و کنفرانس چنان با اهمیت است که حتی می تواند بر دیدگاه مهمانان خارج از شرکت و یا آن سازمان تاثیر بسیاری بگذارد و اعتبار شرکت را در پیش آنان بالاتر ببرد. بهترین مکان برای انتخاب به عنوان سالن جلسات، نقطه ای از شرکت محسوب می شود که آلودگی صدا ناشی از رفت و آمدها بر کار آنان خدشه ای وارد نکند.

در طراحی سالن جلسات، سبک طراحی فضای شرکت و ایجاد هماهنگی میان تمامی بخش های آن بسیار مهم است. در انتخاب سبک طراحی و متریال ها باید دقت نمود تا از بهترین ها استفاده شود، تا هم در میزان پویایی و بازدهی جلسات تاثیر مثبت بگذارد و هم با انتخاب رنگ های مناسب برای آنها، از نکات روانشناسی رنگ در محیط بهره برد. در طراحی سالن جلسات شرکت رایان صنعت، با توجه به سبک طراحی دیگر فضاها و ابعاد مورد نیاز برای این سالن جلسات، گروه طراحی داخلی شیپ تلاش نمود تا از طراحی مدرن و ساده استفاده کند تا با توجه به استفاده از این سبک و توانایی آن برای استفاده از دو متریال متفاوت بیشترین استفاده را برای پویایی و بازدهی این فضا ببرد. همچنین در طراحی سالن جلسات، میزان فضای موجود بسیار با اهمیت است زیرا بدین وسیله می توان فهمید که چه تعداد نیرو می توانند در این فضا دور هم جمع شوند، تا با داشتن میزان فضای لازم به بهترین نحو ممکن به برگزاری این جلسات بپردازند. در طراحی این سالن جلسات رنگ و میزان تاثیر هر کدام بسیار حائز اهمیت بود و از این رو طراحان داخلی شیپ سعی نمودند تا با استفاده از رنگ کرم و گردویی فضایی را فراهم کنند که حضور طولانی مدت افراد در این جلسات باعث کسلی و خستگی آنها نشود. به جز مسئله رنگ های استفاده شده برای دیوار پوش ها و ایجاد فضای گرمتر با استفاده از رنگ چوب، طراحان داخلی شیپ تلاش نمودند تا از دیوار مقابل میز U شکل این سالن جلسات برای قراردادن LCD استفاده کنند، تا دید همگان نسبت به صفحه نمایش مخدوش نگردد. برای داشتن این صفحه نمایش و هماهنگی آن با سبک مدرن، از حجمی به صورت L شکل استفاده شد که شروع آن از کف سالن باشد و تا سقف امتداد پیدا کند و بر روی آن نیز در جریان باشد. بی تردید روشنایی سالن جلسات بسیار با اهمیت است و بهترین طراحی هم، حتی بدون وجود نورپردازی مناسب نمی تواند کارآمد باشد. در طراحی مدرن به صورت معمول برای ایجاد روشنایی سعی می شود تا در صورت نیاز از نور طبیعی استفاده شود ولی بی شک استفاده از نورهای مصنوعی برای ساعات دیگر روز نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است. برای داشتن نور مصنوعی برای این سالن، استفاده از هالوژن برای ایجاد روشنایی بسیار حائز اهمیت بود تا مطمئن شویم هیچ نقطه ای از این فضا تاریک و کور نمی ماند. برای داشتن سایه روشن زیبا و جلوگیری از خستگی افراد در این جلسات، از دو نور خطی برای المان L شکل دیوار، استفاده کردیم تا جلوه بیشتر به فضا بدهند و روشنایی ملایمی را برروی میز جلسات بیندازند. به جز استفاده از این نورها در دیوار رو به رو و سقف این فضا، باید به استفاده از نورهای خطی در شکاف های ایجاد شده بر روی دیوارپوش ها نیز اشاره کرد تا بدین وسیله توانسته باشیم از یکدست بودن دیوار پوش ها با ایجاد سایه و روشن بر روی آنها بکاهیم.

در طراحی هر فضایی وجود نور طبیعی بسیار با اهمیت است، زیرا افراد در صورت نیاز داشتن به تجهیزات تصویری، می توانند از آن مکان نیز به بهترین نحو ممکن استفاده ببرند. البته وجود این خاصیت در بعضی مواقع می تواند باعث ایجاد مزاحمت برای تجهیزات نمایشی نیز بشود و رویت LCD را برای آنها سخت تر نماید ما نیز با توجه به آگاهی نسبت به این مسئله تلاش نمودیم تا از شید هایی برای پوشش پنجره استفاده کنیم تا در صورت لزوم، مانع از ورود نور مستقیم از بیرون بشویم. به جز مسائلی مانند روشنایی و رنگ های استفاده شده برای سقف و دیوار پوش ها، مسائل دیگری نیز مانند جنس کفپوش، فرم میز و انتخاب بهترین مبلمان اداری نیز بسیار حائز اهمیت به نظر می رسد. بی تردید در فضایی که جلسات به ساعت های طولانی می تواند کشیده شود، افراد برای استراحت و یا نیازهای دیگری، باید از این اتاق خارج و یا وارد شوند. به همین دلیل جنس کفپوش های این مکان ها بسیار با اهمیت بود و ما نیز برای ایجاد هماهنگی بین متریال های استفاده شده در طراحی این سالن جلسات، از لمینیت با رنگ روشن و کرم، با خاصیت عایق صوتی استفاده کردیم تا با رفت و آمدهای صورت گرفته، در کار بقیه افراد این سالن خللی ایجاد نشود. همچنین برای ایجاد سهولت بیشتر و جلوگیری از خستگی کارکنان، از میز U شکل با فضایی خالی در وسط آن و مبلمانی مدرن و راحت برای نشستن افراد استفاده کردیم تا بدین وسیله راندمان کاری جلسات را بالاتر برده باشیم و پذیرایی را راحت تر کرده باشیم.

برچسب‌ها:

, , , , , , , , , , , ,