طراحی داخلی و معماری کافه رستوران کوچه باغ

پروژه‌های شیپ معماری تجاری

طراحی داخلی و معماری کافه رستوران کوچه باغ

نوع: تجاری

کارفرما: خانم مستوفی

موقعیت: تهران،دربند

تاریخ طراحی: ۱۳۹۶

معمار: گروه طراحی شیپ

طراحی داخلی و معماری کافه رستوران

این روزها مابین هیجانات دنیای مدرن، سبکهای روستیک در دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. در این سبک، آرامشی که در زندگیهای روستایی جریان دارد وارد چیدمان شده و استفاده از مصالح و متریال یرگرفته از طبیعت  فضایی گرمتر و صمیمیتر ایجاد میکند. مواد و مصالحی مانند چوب و آجر و ترکیب آنها حس حضور در طبیعت را القا کرده و انرژی موجود در ذات و ماهیت طبیعت را به فضای داخل می آورد.

در پروژه طراحی کافه رستوران کوچه باغ، بر اساس سلیقه کارفرما و همچنین به دلیل منوی محلی آنها، تصمیم بر آن شد که سبک روستیک کانسپت اصلی طراحی باشد. در واقع برای ساخت رستوران در کنج یک باغ، در مرحله نخست، فضا را کاملا به صورت سطحی صاف و یکدست در نظر گرفتیم و برای حفظ درختی که در آن سطح قرارداشت، از آن به عنوان یک المان  هماهنگ با فضا و سبک طبیعت گرای روستیک استفاده کردیم. الوارهای چوبی در هم تنیده بر روی سقف  در کنار دیوارهای آجری و کف چوب کاملا فضا را به سبک مطلوب تبدیل کرد. الوارهای چوبی روی سقف علاوه برالقای حس روستیک، باعث شد تا با وجود اینکه سقف را برای تهویه خوب و نور طبیعی و چشم انداز خارج، بلند در نظر گرفتیم، تناسبش حفظ شود و این سقف بلند به فضا فرمتی شبیه یک سوله ندهد. برای نورپردازی چراغهای آویز با قابهای مشکی بر روی هر میز دیده شد  که با سیم ها و زنجیرهای بلند از روی الوارهای چوبی سقف آویزان میشد. کانتر پذیرش را در ابتدای رستوران و در کنار درب آشپزخانه قرار دادیم و از سمت آشپزخانه نیز مسیری به سمت پشت کانتر ایجاد کردیم  تا بتوان سفارش های  آماده را بر روی کانتر قرارداد و از آنجا به میزهای مشتریان انتقال داد. برای طراحی کانتر رستوران، از ترکیب چوب و سنگ طبیعی استفاده کردیم. در سبک روستیک انواع سنگ‌های طبیعی نیز می‌تواند به عنوان عنصری که هم جنبه تزئینی دارد و هم کاربردی میباشد در بخشهای مختلف استفاده کرد و با درنظرگرفتن نوع و رنگ فضا، سنگ را انتخاب کرد.

در طراحی کافه رستوران، سعی شد تا همواره طبیعت را الگوی اصلی قراردهیم و از رنگهای کرم، خاکی و آجری در کنار رنگ قهوه ای استفاده کردیم که از طبیعت الهام گرفته شده اند. برای طراحی نمای کافه، از ترکیب شیشه، آجر و فریمی آلومینیومی برای اطراف سقف استفاده کردیم. در طراحی نما، سبک غالب را متفاوت با فضای داخل در نظر گرفتیم و با ساخت حجمهای نا متقارن و ابعاد متفاوت بنایی مدرن ایجاد کردیم. از آنجا که این رستوران در گوشه ای از یک باغ قرار گرفته است و فضای باغ با درختان بلند بسیار جذاب میباشد و در واقع یکی از علل اصلی مراجعه مشتریان به این رستوران ،محوطه  باغ میباشد، سعی شد تا حد امکان، نما شیشه در نظر گرفته شود، تا باغ برای افراد از داخل رستوران چشم انداز خوبی داشته باشد و همچنین تعدادی میز و صندلی و چتر در بیرون کافه برای استفاده در شرایط جوی مسائد و در فضای باز پیشنهاد شد.

برچسب‌ها:

, , , , , , , , , , , ,