طراحی مجتمع تجاری اداری تفریحی آزالیا

پروژه‌های شیپ معماری تجاری

طراحی مجتمع تجاری اداری تفریحی آزالیا

نوع: تجاری

کارفرما: آقای مهندس حسن زاده

موقعیت: تهران، خیابان شهید بهشتی

تاریخ طراحی: ۱۳۹۷

تاریخ اجرا: ۱۳۹۷

معمار: گروه طراحی شیپ

تیم طراحی: گروه طراحی شیپ

طراحی مجتمع تجاری اداری تفریحی آزالیا

طراحی مجتمع تجاری اداری یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی و فرهنگی هر منطقه یا شهر به شمار می رود. در طراحی یک مجتمع تجاری اداری عوامل زیادی مانند: طراحی ورودی، طراحی لابی، طراحی پلان، طراحی نمای مجتمع تجاری-اداری و ... تأثیرگذار می باشند. پروژه آزالیا به منظور توسعه فضای تجاری اداری تفریحی در منطقه معروف خیابان شهید بهشتی واقع شده که از برجسته ترین سایت‌های تهران محسوب می شود. موقعیت قرار گیری این بنا در تقاطع مرکزی بسیار نکته مثبتی است، چرا که با یک نماد و ظاهر جسورانه به خوبی نمایش داده می شود. در واقع طراحی این ساختمان توسط گروه طراحی شیپ به گونه ای منعکس کننده ماهیت پروژه در منطقه است.

مشخصه اصلی این پروژه، خلق توالی از فضاهای عمودی، با استفاده از ایجاد فضای های متفاوت در طبقات است، به‌ طوری که ترکیب فضاهای سبزدرکنار باندهای سازه‌ای بتنی و احجام متقاطع شیشه‌ای، به شکل‌گیری فرم بیرونی پروژه می‌انجامد. علاوه بر احجام شیشه ای، ویژگی‌هایی از قبیل آسانسور شفاف در شفت شیشه ای این ساختمان برای رسیدن به رستوران در طبقات فوقانی این ساختمان نشان دهنده ی جنبش در آن میباشد. لازم به ذکر است که گروه طراحی شیپ برای ایجاد حس هیجان بیشتر نمای این ساختمان از شیشه اسپایدری یا همان فریملس استفاده کرده است. شیشه اسپایدر به نمای این ساختمان جلوه‌ای منحصر بخشیده و آن را به یکی از بهترین و ماندگار‌ترین نوع نما تبدیل کرده است. علاوه بر این، نمای اسپایدر در واقع یک تعلیق هیجانی برای بیننده ایجاد می‌کند. درواقع حسی که شیشه اسپایدر به رهگذران می‌دهد می‌تواند ماندگاری و به ذهن سپاری بنا را افزایش دهد.

در طراحی این مجتمع تجاری-اداری، واحدهای تجاری، از بالاترین اهمیت برخوردار می‌باشند. معمولا به دلیل ماهیت طبقه همکف، این طبقه برای اسقرار برند های مهم با مساحت های بالا، طراحی شده است. مساحت اختصاص داده شده به هر واحد تجاری به نوع کالایی که در مجتمع تجاری عرضه می‌شود، مرتبط است. علاوه بر فضاهای تجاری، یکی از جاذبه های مجتمع های تجاری-اداری، رستوران های آنها می‌باشد. رستوران ها در مجتمع های تجاری دارای ماهیت های مختلفی می‌باشند. رستوران می‌تواند فود کورد، رستوران کلاسیک و رستوران فست فود یا … باشد که در طراحی این ساختمان چندین فضای رستورانی در طبقات مختلف در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها:

, , , , , , , , , , ,