طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی

پروژه‌های شیپ معماری داخلی کابینت آشپزخانه و کمد
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی
طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی

طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی

نوع: کابینت آشپزخانه و کمد

کارفرما: آقای رمضانی

موقعیت: تهران، زعفرانیه

تاریخ طراحی: ۱۳۸۹

تاریخ اجرا: ۱۳۸۹

تیم طراحی: گروه طراحی شیپ

تیم اجرا: گروه طراحی شیپ

طراحی و اجرای کابینت کلاسیک 

در بینش طراحی، کابینت کلاسیک تشکیل شده است از درب های قابدار و در برخی مواقع با طرح برجسته با ابعاد تقریبا یکسان و با چیدمان متقارن. از مشخصه های اصلی کابينت های کلاسيک، درب ها و تاج هاي ابزار خورده متنوع و سرستون های منبت کاری شده است. طراحی کابینت آشپزخانه به صورت کلاسیک حسی از زمان گذشته در ذهن مخاطبین خود تداعی میکند. بارزترين مشخصه آشپزخانه کلاسیک خلق فضای صميمی و نوستالژيک آشپزخانه است و استفاده از چوب در کابینت کلاسیک، گرما بخش محیط آشپزخانه میشود.

برای طراحی و اجرای کابینت کلاسیک آشپزخانه رمضانی، نقطه ثقل طراحی را گاز و هود قرار دادیم. طراحی کابینت کلاسیک بنا به خاصیت درونی خود، دارای اصول طراحی متفاوتی است که باید برای رسیدن به آن اهداف به بهترین نحو این اصول را رعایت کرد. با در نظر گرفتن این خصوصیات میتوان به بهترین حالت مورد نظر رسید، اما لازم بذکر است که در این بین ممکن است کارفرما بنا به سلیقه خود تغییراتی در آن بدهد. برای نمونه، معمولا در طراحی آشپزخانه کلاسیک بهتر است از گاز مبله استفاده شود که اصالت سبک کلاسیک را که از گذشته آمده حفظ کند ولی با توجه به خواسته کارفرما در این فضا از گاز رومیزی استفاده شد.

از دیگر موارد اصولی در طراحی کابینت کلاسیک این است که معمولا از ویترین های شیشه ای و یا شلفهای باز استفاده میشود و گروه طراحی داخلی شیپ نیز با در نظرگرفتن این اصل، بخشهایی را به این ویترینها اختصاص داد و با نورپردازی داخل کابین، این قسمت را برای نمایش ظروف خاص آماده کرد. از دیگر تفاوت های دو سبک کلاسیک و مدرن این است که در طراحی کلاسیک به صورت معمول تلاش میشود تا هود را از دید مخاطبان مخفی کنند و معمولا این پنهان سازی به صورتی است که از جنس خود کابینت ها استفاده می شود. برای پنهان سازی هود در طراحی و اجرای کابینت کلاسیک رمضانی، از کابینت ها ابزار خورده و دارای ستونهای برجسته استفاده شد. هود تنها عنصر برای پنهان سازی در معماری کلاسیک محسوب نمی شود. برای طراحی کابینت های این آشپزخانه، بخشی نیز به عنوان مطبخ در انتهای آشپزخانه ایجاد کردیم و یخچال را که جلوه کلاسیک فضا را از بین میبرد به آنجا منتقل نمودیم.

از آنجا که در طراحی آشپزخانه کلاسیک با در نظرگرفتن نظم در چیدمان میتوانیم از دیتیلهای زیاد استفاده کنیم، با استفاده از شلفهای دکوراتیو ابزاردار و باکسهای پنجره ای جای بطری جلوه بیشتری به آشپزخانه داده و کاملا حس آشپزخانه های قدیم و گنجه های چوبی گذشته را در آن القا کردیم. از آنجا که رنگ های استفاده شده برای آشپزخانه میتوانند تاثیر زیادی بر روحیه استفاده کنندگان آن فضا داشته باشد، ما نیز بنا به درخواست کارفرما از رنگ سفید برای طراحی و اجرای کابینت آنها استفاده کردیم. بی شک رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه آن را به محیطی شاداب تر و زیباتر تبدیل می نماید. علاوه بر زیبایی که رنگ سفید استفاده شده به طراحی این آشپزخانه بخشید، این رنگ با بقیه بخشهای خانه نیز هماهنگی خاصی داشت.

برای داشتن یک آشپزخانه کلاسیک شیک نباید همه اصول را فدای زیبایی آن کرد. برای داشتن یک آشپزخانه سالم رعایت مثلث کار بسیار واجب به نظر می آید و ما نیز در قسمت وسط آشپزخانه یک جزیره عریض قرار دادیم و سینک را به درون جزیره منتقل کردیم تا بدین وسیله مثلث کار این فضا را به بهترین نحو به نمایش بگذاریم. در انتهای جزیره، از همان صفحه کورین (سنگ مصنوعی)، یک میز ناهار خوری با پایه های چوبی ابزار خورده ایجاد کردیم تا با توجه به نیاز این خانواده فضایی زیبا را برای اجماع آنها و صرف غذا طراحی کرده باشیم. از دیگر موارد حائز اهمیت در طراحی این آشپزخانه میتوان به طراحی سقف آن اشاره کرد. معمولا برای طراحی سقف در این آشپزخانه ها از الوارهای چوبی برای زیبایی استفاده میشود و ما نیز در این پروژه با استفاده از ابزار سرستون ها، سقف را نیز تزئین کرده تا از سادگی آن کاسته و تاکیدی بر محل قرارگیری جزیره داشته باشیم.

برچسب‌ها:

, , , , , , , , , ,