طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ
طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ
طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ
طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ

طراحی داخلی اداری شرکت معماری شیپ

نوع: اداری

موقعیت: تهران ، ملاصدرا

تاریخ طراحی: ۱۳۸۸

تاریخ اجرا: ۱۳۸۸

تیم طراحی: گروه طراحی شیپ

تیم اجرا: گروه طراحی شیپ

طراحی داخلی دفتر معماری از آنجایی اهمیت دارد که در واقع بیشتر از تمام فضاهای اداری جنبه‌ی تبلیغاتی دارد. افرادی که به شرکت مراجعه می‌کنند باید با فضایی زیبا و درخور یک شرکت طراحی مواجه شوند. در واقع محصول ما اینجا طراحی است و باید آن را در فضای داخلی شرکت خود نشان دهیم.

رعایت استانداردهای طراحی داخلی اداری ، دقت به جزئیات و انتخاب درست متریال و رنگ‌ها از عواملی است که باید با وسواس بیشتری مورد بررسی قرار گیرد. جای اشتباه بسیار کم است و هر گونه اهمال‌کاری می‌تواند در جذب مشتری اختلال ایجاد کند.

ایجاد فضایی خلاق و پویا

یک دفتر طراحی داخلی جایی است که طراحان و معماران باید خلاقیت خود را به کار گرفته و طرح‌های خود را ارائه دهند. ایجاد جوی آرام و در عین حال جذاب و الهام‌بخش می‌تواند بسیار یاری‌رسان باشد. در طراحی داخلی شرکت معماری شیپ نیز سعی شده است از المان‌های طراحی مناسب و مطابق با استاندارد استفاده شود. مبلمان‌ها راحت هستند و با چیدمانی درست در فضا قرار گرفته‌اند. به نحوی که فضا بیش از اندازه شلوغ نشده و همچنین کمبودی از نظر امکانات احساس نمی‌شود.

بخش طراحی به صورت جداگانه در اتاقی آکوستیک بهره‌مند از نور طبیعی روز قرار گرفته است. در این فضا طراحان می‌توانند در حین کار با یکدیگر مشورت داشته و به صورت گروهی یا مستقل به کار بپردازند.

نورپردازی دفتر طراحی داخلی

وجود نور در فضاهای اداری بسیار حیاتی است. کمبود نور باعث ایجاد رخوت و کسالت شده و باعث می‌شود افراد نتوانند با انرژی و توان به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین باید نقاط تاریک فضا را شناخته و مکان‌هایی که سایه ایجاد می‌شود را بشناسیم و با نورپردازی مصنوعی این ایرادات را برطرف کنیم.

جهت‌یابی فضاها نیز از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشیم. در طراحی داخلی این شرکت سعی شده است تمام فضاهای عملکردی مانند اتاق طراحی و کنفرانس و مدیریت، از یک سمت نور بگیرند و فضاها در طول روز از روشنایی مناسب و یکنواختی برخوردار هستند. اتاق انتظار نیز از طریق پارتیشن شیشه‌ای موجود، نور کافی را گرفته و در طول روز روشن به نظر می‌رسد.

رنگ و متریال در طراحی داخلی اداری

همانطور که در ابتدا گفته شد، فضای داخلی یک شرکت طراحی داخلی معرف کار آن است و نقش تبلیغاتی دارد. بنابراین باید در انتخاب متریال و رنگ‌ها دقت زیادی داشته باشیم. استفاده از رنگ‌های طبیعی و جذاب همیشه مورد پسند است. رنگ طبیعی چوب به فضا احساس گرمی داده و به آن حس صمیمیت خوبی می‌بخشد.

استفاده از یک طیف رنگی یکنواخت کاری است که طراحان محافظه‌کار از آن استقبال می‌کنند. به این صورت هماهنگی خوبی می‌توان ایجاد کرد اما باید توجه داشت که فضای داخلی بیش از حد یکنواخت و بی‌روح به نظر نرسد. برای این منظور می‌توان در قسمت‌هایی از فضا کاغذدیواری‌های طرح‌داری استفاده کرد یا به کمک المان‌های دکوراتیو و گیاهی فضا را از یکنواختی نجات دهیم. یک شرکت طراحی باید پویا و پر جنب و جوش به نظر برسد و از این لحاظ با فضاهای اداری خشک و خشن تفاوت‌هایی داشته باشد.

کمدها و فایلینگ‌ها

فضای داخلی شلوغ و بی‌نظم، در ذهن کارکنان اختلال ایجاد کرده و باعث خستگی آنها می‌شود. پیدا کردن فایل‌ها و نقشه‌ها نباید زمان زیادی ببرد چرا که این امر انرژی مضاعف گرفته و خسارت‌های زیادی در زمان و هزینه به وجود می‌آورد.

به این ترتیب لازم است فضاهایی را برای بایگانی و قرار دادن اسناد و مدارک در نظر بگیریم. علاوه بر این فضاها باید کمدهایی برای نگهداری وسایل مورد نیاز کارمندان در نظر بگیریم تا فضا منظم به نظر برسد و هیچ چیز اضافی در آن به چشم نیاید. نظم و ترتیب در محل کار علاوه بر اینکه باعث آرامش خیال کارکنان شده و راندمان کاری آنها را بالا می‌برد، در دید ارباب رجوع هم اثر مثبتی دارد.

افراد در مواجهه با فضاهای شلوغ و بی‌نظم اداری کلافه شده و اعتماد خود را از دست می‌دهند. اما فضای زیبا و منظم در واقع به اعتبار شرکت افزوده و حس اعتماد بیشتری در ذهن مراجعین ایجاد می‌کند.

اتاق کنفرانس و پرزانته

در تمام دفاتر طراحی داخلی باید یک اتاق برای برگزاری جلسات و مذاکره با کارفرماها در نظر بگیریم. لازم است این فضا در بخش خلوتی بوده و از دکوراسیون ساده و شیکی برخوردار باشد. سبک طراحی اغلب شرکت‌های معماری مدرن است و انتخاب متریال و مبلمان نیز با همین سبک انجام می‌شود.

اتاق کنفرانس باید از تجهیزات مناسب مانند ویدئو پروژکتور و میزی برای نشستن و گفتگو برخوردار باشد. این فضا همچنین باید از آکوستیک خوبی برخوردار باشد تا هنگام شلوغی آرامش دیگر بخش‌ها را بر هم نزند.

فضای اداری شرکت معماری شیپ با رعایت تمام این استانداردها طراحی شده و نمونه‌ی خوبی در این زمینه محسوب می‌شود. طراحی آن بر عهده معماران همین شرکت بوده و هدف آنها ایجاد فضایی برای مهارت و کار خلاقانه بوده است.